V preteklem tednu, to je v času od 11. 11. do 15. 11. 2024, smo na naši šoli obeležili Teden slovenske hrane. Glavni namen je bil poudariti pomen izbiranja lokalne hrane ter povečati zavedanje o prednostih uživanja slovenskih živil.
V celoten jedilnik so bile v največji možni meri uvrščene slovenske tradicionalne jedi, sestavine pa so bile naročene iz lokalnega okolja. Veliko živil smo prejeli s kmetije Plečko.
Skozi ves teden smo, če povzamem, jedli mešani kruh s semeni, pirin zdrob, jabolčni zavitek, koruzni kruh, buhtlje z marmelado, maslo, med, jabolka, kislo zelje, krompir, pečenice, zeleno solato z radičem in tudi s korenčkom, za katerega poudarjam, da je ne le lokalnega porekla, ampak je bil tudi ekološko pridelan – kakor tudi jabolka.
Hrana, ki je lokalno ter ekološko pridelana, zagotovo vsebuje ogromno vitaminov, mineralov, encimov, vlaknin in je vsekakor bolj zdrava, hranljiva ter okusna, zato ne dvomim, da si ne bi vsi želeli podobno sestavljenih obrokov skozi vse šolsko leto.
Tudi petkov jedilnik, torej 15. 11. 2024, je vključeval živila lokalnih pridelovalcev, saj se je odvijal že 14. Tradicionalni slovenski zajtrk.
Tako zajtrk ni bil posebna novost – sestavljen je bil iz mleka, masla, kruha, medu in jabolk. Za kosilo pa so nam bodo postregli goveji golaž z zelenjavo, koruzno polento z ajdo in zeleno solato z rdečim radičem, torej uravnotežen obrok, ki je vključeval živila lokalnih pridelovalcev.
Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je način ohranjanja naše kulturne dediščine in spoštovanja narave. S tem obrokom smo podprli tudi lokalne kmete in pridelovalce hrane, kar pomeni, da smo uživali v sezonskih in naravno pridelanih sestavinah, ki so bila bolj sveža in okusnejša.