1. Upravičenci do subvencije za malico ali/in kosilo so tisti učenci, ki se redno izobražujejo, so prijavljeni na malico ali kosilo in po zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, izpolnjujejo naslednje kriterije:
  • do POLNE SUBVENCIJE ZA MALICO oz. brezplačno malico so upravičeni učenci iz družin, v katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v veljavni odločbi o otroškem dodatku, ne presega 5. dohodkovnega razreda (povprečni mesečni dohodek na osebo do 679,51)
  • do POLNE SUBVENCIJE ZA KOSILO oz. do brezplačnega kosila so upravičeni učenci iz družin, v katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, ne presega 4. dohodkovnega razreda  (povprečni mesečni dohodek na osebo do 538,46)
  •  od 1. septembra 2024 bodo DO SUBVENCIJE KOSILA V VIŠINI 50 % CENE KOSILA upravičeni učenci, ki se redno šolajo, so prijavljeni na kosilo in pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, presega zgornjo mejo 4. dohodkovnega razreda in ne presega zgornje meje 5. dohodkovnega razreda.

2.       Subvencijo za malico lahko ne glede na zgoraj navedene pogoje dobijo tudi učenci, ki so nameščeni v rejniško družino in učenci, prosilci za azil. Učencem, ki so nameščeni v rejniško družino pripada tudi subvencija za kosilo.

3.       Učencem, ki bivajo v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami in se šolajo izven zavoda pripada pravica do subvencije v višini cene malice.

4.       Vloge za uveljavljanje subvencije malice in kosila NI  POTREBNO ODDAJATI, upravičenost se vam samodejno oz. avtomatsko upošteva. Vzgojno-izobraževalni zavodi bodo upoštevali uvrstitev v dohodkovni razred na osnovni podatkov o povprečnem mesečnem dohodku na osebo, ugotovljenem v veljavni odločbi o otroškem dodatku. Vloga za subvencijo malice in subvencijo kosila se na centru za socialno delo odda samo v    primeru, če družina učenca ne razpolaga z veljavno odločbo o otroškem dodatku.

Več informacij v zvezi z uveljavljanjem pravice do subvencije malice oz. kosila učencev lahko najdete na spletnih straneh pristojnih Ministrstev.

Vir: https://www.gov.si/teme/subvencija-prehrane-za-ucence-in-dijake/, 4. 9. 2024